NASI MILUSIŃSCY W BIBLIOTECE CZYLI PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 20 listopada 2023r, uczniowie pierwszej klasy zostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki. Oto króciutki opis tego wydarzenia.

Aktyw biblioteczny z klasy III (Bosak K. i M., Chowaniak M., Gruszka A., Kowalczyk I.,Pawlak A., Zaitz A.) przedstawili dla młodszych koleżanek i kolegów krótką inscenizację pt. „Smutna królewna”. Z jej treści wynikało, że tylko czytanie książek przez ptaka sprawiło, że zniknął smutek z twarzy księżniczki. Bajka zawierała bardzo ważny morał. Warto go zacytować:

„ Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.

Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.

Książki mówią:”Nie zabłądzi ten, co czyta”.

Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej.”

Następnym elementem wydarzenia było odczytanie przez uczniów klasy III próśb królowej książek, aby obchodzić się z nimi w odpowiedni sposób. Punkt kulminacyjny stanowiła uroczysta obietnica naszych milusińskich, potwierdzona podpisem, że będą dbać o książki i często gościć w bibliotece (pasowanie na czytelnika). Po tym pierwszoklasiści zostali obdarowani pięknymi zakładkami do książek, które zostały wykonane przez uczniów klas IV i V na lekcjach plastyki pod czujnym okiem pani mgr Iwony Palenik. Materiały z tej części spotkania znajdują się na gazetce obok biblioteki.
Po tej podniosłej części starsi koledzy pomagali pierwszoklasistom w rozwiązywaniu krzyżówek, rebusów i zagadek. Wszak w zasobach naszej biblioteki znajdują się również czasopisma dla dzieci i młodzieży, z których można korzystać na przerwach i w wolnym czasie.
Po części oficjalnej uczniowie pierwszej klasy, pod opieką wychowawczyni pani mgr Agnieszki Kowalczyk, udali się do biblioteki, gdzie już bezpośrednio zapoznali się z księgozbiorem i wypożyczyli pierwsze książki. Na koniec przekazano każdemu z nich Wyprawkę Czytelniczą (tj. książkę J. Bednarek „Wnuczka antykwariusza”i broszurę „Kochasz?Czytaj razem z dzieckiem”) z programu „Mała książka - wielki człowiek” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(tekst: Stanisława Kostka)