Święto Narodowe Trzeciego Maja

3 maja to święto narodowe ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku. Najpierw święto 3 maja ustanowiono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po II wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je ustawą w 1990 roku i od tego czasu każdego roku obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Pamiętajmy również, że tego dnia obchodzimy też święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które obchodzone jest w Polsce od 1920 roku.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i zachęcamy do wywieszenia flagi.