Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau

13 czerwca bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy ósmej udali się na wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. Celem wycieczki było poznanie zjawiska Holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej, uwrażliwienie młodzieży na prawa człowieka do życia i godnej śmierci niezależnie od rasy, pochodzenia, czy wyznania. Wycieczka miała charakter mocno edukacyjny, podnosząc świadomość uczestników na temat zaistniałych wydarzeń, działalności i historii obozu. Po wizycie w takim miejscu słowa Zofii Nałkowskiej :„Ludzie ludziom zgotowali ten los” stają się nie tylko informacją, ale pobudzają do refleksji przesiąkniętej goryczą i pytania - Jak mogło do tego dojść? Pobyt w Auschwitz-Birkenau przywołuje pamięć o tamtych wydarzeniach, ludobójstwie i Holokauście. Jednocześnie nie pozwala zapomnieć o okrucieństwie, jakie się tutaj dokonało, skłaniając tym samym do myślenia.

(tekst: Wioletta Galik)